Monitoring domu z wykorzystaniem technologii IP

Bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich to temat, któremu poświęcono już wiele uwagi, a poświęca się jej coraz więcej. Kwestie związane z monitoringiem domu zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem nigdy nie tracąc na aktualności. Na początek uściślijmy. Jako monitoring domu w pewnym uproszczeniu traktować będziemy urządzenia elektroniczne służące śledzeniu tego co dzieje się wewnątrz i na zewnątrz miejsca, w którym mieszkamy w czasie rzeczywistym, ale też pozwalające na rejestrację obrazu.

Ponieważ monitoring domu przeznaczony na rynek klienta detalicznego, trudno spodziewać się, że otaczają nas sami specjaliści. W związku z powyższym producenci sprzętu do monitoringu domu dbają o to, żeby kwestie związane z jego instalacją i konfiguracją były możliwe do ogarnięcia przez laików.

Z punktu widzenia porządkowania wiedzy na temat monitoringu domu bardzo ważny jest podział na monitoring domu zewnętrzny i monitoring wewnętrzny. 

Kamery do zewnętrznego monitoringu domu

Zewnętrzny monitoring domu wymaga odpowiedniego sprzętu. Kamery powinny sprostać warunkom pogodowym. Należy też pamiętać, że najczęściej po zapadnięciu obraz może być nieczytelny. To problem, na który należy zwrócić uwagę dokonując wyboru odpowiedniego monitoringu domu. Zewnętrzny monitoring domu to również kwestia odległości, na jaką obraz jest przesyłany oraz odległości, do jakiej kamera “widzi”. To problem kąta “widzenia” kamery oraz (ale nie przede wszystkim jej wyglądu). Dlatego zewnętrzny monitoring domu to kamery przystosowane do zmieniających się warunków atmosferycznych, które działają poprawnie bez względu na nie. Szczelność i odporność na działanie niskich i wysokich temperatur to parametry, na które w przypadku wyboru kamer do monitoringu domu należy zwrócić szczególną uwagę. 

Monitoring zewnętrzny może działać w oparciu o okablowanie (kabel koncentryczny, skrętka) lub mogą to być kamery bezprzewodowe, które wykorzystują w swoim działaniu sieć. Kamery do zewnętrznego monitoringu domu powinny posiadać kilka parametrów, których warto wspomnieć. Ważne aby kamery posiadały szeroki zakres dynamiki oświetlenia, cyfrową redukcję szumu, system detekcji ruchu i parametr BLC, który zapobiega oślepieniu kamery silnym światłem skierowanym prosto w obiektyw. 

Kamery do wewnętrznego monitoringu domu

W przypadku monitoringu domu w jego wnętrzach dużą wagę przywiązujemy do wyglądu kamer. Obecna oferta rynkowa w zupełności zaspokaja to oczekiwanie. Ważniejsze jednak wydają się kwestie związane z działaniem urządzeń. W przypadku monitoringu domu wewnętrznego zaleca się kamery IT. Kamery wykorzystujące połączenie WiFi są najprostsze w konfiguracji i skuteczne w działaniu. Ich montaż natomiast polega najczęściej na prosty umieszczeniu kamery w dowolnie wybranym miejscu, ponieważ duża część kamer do monitoringu domu we wnętrzach skonstruowana jest w taki sposób, że wystarczy je postawić w miejscu, w którym chcemy ich używać. 

Monitoring domu – analogowy (AHD)

Monitoring domu w systemie analogowym to przede wszystkim wyśmienity obraz oraz przesył obrazu na duże odległości. Tego typy monitoring domu znajdzie zastosowanie w przypadku konieczności monitorowania dużych obiektów lub terenów. To co należy zauważyć to brak zakłóceń w przesyle obrazu w przypadku tego typu monitoringu domu. I jeszcze jedno. Jeśli szukasz korzystnej relacji cena – jakość, wybór monitoringu analogowego będzie właściwym wyborem.

Kamery do monitoringu domu – internetowe (IP)

Dzięki kamerom IP będziesz mógł śledzić w czasie rzeczywistym to co dzieje się w twoim domu lub na zewnątrz. Otrzymasz również powiadomienie w przypadku próby włamania. Podstawową cechą kamery do monitoringu domu opartych na technologii IP jest połączenie funkcji kamery analogowej i komputera. Kamera przechwytuje obraz na żywo i przesyła go za pomocą sieci. Tego typu kamery znajdują przede wszystkim zastosowanie w monitoringu sklepów, hal produkcyjnych lub pomieszczeń biurowych. To ważny element monitoringu tych miejsc, w których chcemy widzieć to, co dzieje się na bieżąco. Ten typ kamer sprawdza się również świetnie w monitoringu domu. W zależności od swoich potrzeb możesz wybrać kamery kopułkowe, tubowe lub obrotowe. Wszystkie nadają się do monitoringu domu. 

Zestawy do monitoringu domu

Problemem większości użytkowników jest skompletowanie i poprawne skonfigurowanie monitoringu domu. Jeżeli będziemy sami wybierać jego poszczególne elementy istnieje ryzyko, że nie poradzimy sobie z poprawnym działaniem całego systemu. Monitoring domu często zarządzany jest z poziomu aplikacji na telefon. W przypadku jeśli poszczególne części monitoringu pochodzą od różnych producentów, może okazać się, że musisz przełączać się pomiędzy aplikacjami, ponieważ jedna aplikacja nie obsłuży każdej z kamer. 

Ten problem rozwiązują zestawy do monitoringu domu. Są to gotowe zestawy kompatybilnych ze sobą urządzeń zapewniające minimum sprzętu niezbędnego dla stworzenia prostego systemu. Oczywiście taki system możemy rozbudowywać następnie o nowe elementy. 

Na zakończenie warto dodać, że przy bardzo szerokiej ofercie monitoringów domu, wybór sprzętu należy gruntownie przemyśleć i celować w urządzenia rzeczywiście nam niezbędne. Warto zadać sobie pytanie, co jest celem przyświecającym naszej decyzji o zastosowaniu monitoringu domu oraz jakie są nasze potrzeby.