Co należy wiedzieć o automatyce bramowej

Na automatykę bramową składa się szereg rozwiązań coraz bardziej powszechnych w użyciu. Automatyka bramowa to przede wszystkim działająca automatycznie brama wjazdowa, która ma uchronić ciebie i twoją rodzinę przed niezapowiedzianymi gośćmi. Brama garażowa, która ułatwia korzystanie z garażu oraz zabezpiecza twój pojazd przed potencjalną kradzieżą. Ale automatyka bramowa to także innego rodzaju bramy, szlabany oraz systemy parkingowe.

Automatyka bramowa pozwala na sterowanie bramą za pomocą pilota. Tego typu rozwiązania stanowią obecnie standard w budownictwie wykorzystującym powszechnie automatykę do bram. Plusem decyzji o skorzystaniu z oferty automatyki bramowej jest fakt, że to wybór na lata. 

Każdy mechanizm zaangażowany w działanie automatyki bramowej spełnia swoją funkcję dzięki urządzeniom takim jak siłownik do bramu lub napęd do bramy. 

W ramach automatyki bramowej na rynku istnieją:

  • napędy do bram skrzydłowych
  • napędy do bram przesuwnych
  • napędy do bram garażowych
  • szlabany
  • systemy parkingowe
  • domofony
  • akcesoria uzupełniające do bram i szlabanów

Automatyka bramowa – Napędy

Podczas wyboru napędy do automatyki bramowej należy kierować się pojęciem cyklu na dobę. Należy wziąć pod uwagę obciążenie dobowe automatyki bramowej, a mówiąc precyzyjnie – napędu do bramy. W przypadku kiedy automatyka bramowa wymaga jej bardzo częstego otwierania i zamykania (np. brama wjazdowa na parking wspólnoty mieszkaniowej), wtedy należy sięgnąć po napęd z wyższej półki, którego trwałość i żywotność jest większa. W przypadku, kiedy automatyka bramowa, a tym samym napęd do bramy używany będzie rzadziej (np. brama wjazdowa do domu na działce, na której bywasz raz na dwa tygodnie) wystarczą rozwiązania tańsze. 

Zasada doboru napędu do bramy w przypadku zastosowania automatyki bramowej nakazuje wziąć pod uwagę także ciężar bramy. Co do zasady im brama cięższa tym napęd do bramy powinien być szybszy. 

Piloty do automatyki bramowej

Automatyka bramowa to już standard na nowowybudowanych osiedlach. Sterowanie bramą odbywa się w jej ramach za pomocą pilota, co zapewnia komfortową obsługę bez wysiadania z samochodu. Samodzielny wybór akcesoriów lub oprzyrządowania automatyki bramowej może wiązać się z pewnymi trudnościami. 

Piloty w przypadku automatyki bramowej, z uwagi na system kodowania dzielimy na dwa główne rodzaje:

  • system z kodem stałym
  • system z kodem zmiennym

Z uwagi na bezpieczeństwo oraz funkcjonowanie automatyki bramowej bez zakłóceń, zalecane są piloty z kodem zmiennym jako część systemu automatyki bramowej.  Pilot z kodem zmiennym każdorazowo wysyła unikalny sygnał zmieniający się zgodnie z algorytmem. Wyklucza to niepożądane sytuacja związane z możliwością przechwycenia sygnału i niekontrolowane otwarcie bramy. 

Odbiorniki automatyki bramowej

Automatyka bramowa to również odpowiednie odbiorniki. Dzielą się one na odbiorniki jednokanałowe i wielokanałowe. Występują w obudowie przeznaczonej do montażu wewnątrz i na zewnątrz budynków. Działają w formie autonomicznej lub w formie kart radiowych. Sterowane są zdalnie za pomocą pilotów. 

Sterowniki do automatyki bramowej

Niezbędnym elementem automatyki bramowej są sterowniki. Można je zdefiniować jako zwykłe przełączniki mechaniczne, które dzięki odpowiednim krzywkom lub występom na prowadnicy, po wciśnięciu mikrostyku, dają informację o tym, że sterownik powinien zakończyć cykl pracy bramy. W przypadku automatyki bramowej wyższej kalsy np. do bram przesuwnych KSE stosuje się krańcówki magnetyczne. 

Automatyka bramowa w chwili obecnej wydaje się standardem zarówno w nowym budownictwie jak i w rozwiązaniach stosowanych do istniejących już posesji i obiektów prywatnych, państwowych.