Sterowniki do rolet w systemie smarthome

Sterowniki do rolet do proste i funkcjonalne rozwiązanie wzbogacające twój system Smart Home o kolejną atrakcyjną opcję. Od teraz sterowniki do rolet rozwiążą problem uchylonych okien, kiedy nadciąga burza, a ciebie nie ma w domu lub w mieszkaniu. Zareagują również na zmianę pogody, opuszczą roletę, kiedy na zewnątrz jest gorąco i podniosą ją żeby “wpuścić” do wnętrz trochę słonecznego światła. Sterowniki do rolet to rozwiązanie, które warto mieć u siebie w domu.

Co to jest sterownik do rolet?

Na rynku nie występuje produkt noszący nazwę np. sterownik do żaluzji. Stąd na użytek niniejszego tekstu musimy przyjąć, że “roleta” to inaczej również “żaluzja”. Mówić będziemy o sterownikach do rolet, mówiąc o wszystkich zasłonach okiennych, które mogą działać automatycznie. Podobnie rzecz ma się w przypadku łączników żaluzjowych, które określane są powszechnie mianem łączników do rolet. 

Sterownik do rolet jest niezbędnym elementem automatyki, która sprawi, że twoje rolety będą działały bez twojego udziału. Sterowniki do rolet mówiąc najkrócej to element osprzętu elektronicznego twojego systemu Smart Home, lub niezależnie od niego działająca automatyka okienna. 

Rodzaje sterowników do rolet

Podziału sterowników do rolet możemy dokonywać w oparciu o różne kryteria. 

Jeżeli przyjrzymy się sterownikom do rolet uwzględniając miejsce ich montażu możemy podzielić je na:

  • sterowniki do rolet zewnętrznych 
  • sterowniki do rolet wewnętrznych

Jeśli linię podziału stanowi sposób montażu, sterowniki do rolet możemy podzielić na:

  • sterowniki dopuszkowe
  • sterowniki szynowe

(sterowniki dopuszkowe to te, które zostały zamknięte w puszce instalacyjnej, ich zaletą jest brak widocznego okablowania, wadą natomiast jest to, że musimy zapamiętać, pod którym łącznikiem zainstalowaliśmy sterownik do rolet)

(sterowniki szynowe to sterowniki montowane na rozdzielnicach, ich wadą jest widoczne okablowanie, plusem natomiast jest przejrzystość instalacji)

Podział sterowników do rolet z uwagi na sposób działania

Za pośrednictwem sterowników do rolet możemy sterować roletami lokalnie (sterujemy wtedy roletami za pomocą jednego łącznika umieszczonego przy samej rolecie) lub za pośrednictwem sterownika do rolet, który steruje roletą (roletami) centralnie. Taki łącznik jest najczęściej umieszczany blisko wejścia do domu lub pomieszczenia. 

Sterowniki do rolet mogą również być sterowane z wykorzystaniem przewodów lub bezprzewodowo. Sterowniki do rolet działające bezprzewodowo to sterowniki na podczerwień oraz sterowniki radiowe. 

Kolejną istotną dla rozróżnienia rodzajów sterowników linią podziału jest sposób działania. Ze względu na to kryterium sterowniki możemy podzielić na sterowniki działające w trybie automatycznym (pozwala np. na tworzenie harmonogramów działania urządzenia programując np. godziny otwierania i zamykania żaluzji) oraz sterowniki do rolet działające w trybie manualnym (wymaga on użycia pilota lub przełącznika).

Dodatkowe funkcje sterowników do rolet

Szereg dodatkowych funkcji, w które zostały wyposażone sterowniki do rolet podnosi zdecydowanie ich użyteczność jako część systemu Smart Home. Jedną z takich funkcji jest możliwość wyboru stopnia uchylenia i wysokości odsłonięcia rolety. 

Kolejną przydatną funkcją sterowników do rolet jest możliwość symulowania obecności domowników. Funkcja daje możliwość stwarzania wrażenia, że jesteśmy w domu, podczas gdy w rzeczywistości spędzamy czas na urlopie. 

Jeszcze jedna z możliwości sterowników do rolet, która podnosi ich funkcjonalność to śledzenie ustawień użytkownika. Ta funkcja potrafi uczyć się ustawień manualnych, a następnie odtwarzać je w odpowiednich sekwencjach automatycznie.

Sterowniki do rolet to proste i przydatne rozwiązanie ułatwiające codzienne funkcjonowanie.