Monitoring domu – podstawowe informacje

Monitoring domu to problem wymagający omówienia z uwagi na szeroką ofertę kamer, ich zróżnicowanie pod względem przeznaczenia, stopnia skomplikowania obsługi oraz cen. Monitoring domu tj. sprzęt elektroniczny stanowiący jego części składowe nie powinien nastręczać problemów. Dlatego najlepsze kamery do monitoringu domu to te, które pozwalają się w sposób prosty podłączyć, następnie sparować urządzenie z aplikacją na urządzeniu moblinym, a później już tylko cieszyć się działaniem technologii, w którą zainwestowaliśmy. 

Żeby to było możliwe ważne jest omówienie kilku kwestii dotyczących monitoringu domu np. jego podziału na monitoring domu zewnętrzny i wewnętrzny

Kamery do zewnętrznego monitoringu domu

Kamery do zewnętrznego monitoringu domu można podzielić na te, które działają analogowo i kamery IP. Nie to jest jednak najbardziej istotne. Kamery do zewnętrznego monitoringu domu powinny przede wszystkim być skonstruowane w sposób gwarantujący ich poprawne działanie w różnych warunkach atmosferycznych. Zewnętrzny monitoring powinien zapewniać kamerze wysoką szczelność i odporność na wodę, pył, niską i wysoką temperaturę. Stosowanie kamer monitoringu domu przeznaczonych do montażu na zewnątrz budynków, zapewni im długotrwałe działanie, a to z kolei będzie miało wpływ na to, czy inwestycja się zwróci. Wpływ na to ma także typ obudowy kamery, na co należy zwrócić uwagę. Monitoring domu – zewnętrzny może działać także bezprzewodowo. W takim wypadku moc sygnału zależała będzie od odległości kamery od routera. Można ten sygnał wzmocnić stosując połączenie bezprzewodowe typu PoE lub używając przewodu koncentrycznego. Jeżeli zastanawiasz się jakie funkcje powinien posiadać monitoring domu wiedz, że kamera przeznaczona do montażu na zewnątrz powinna mieć:

  • WDR  – odpowiada ze szeroki zakres dynamiki oświetlenia
  • DNR – zapewnia cyfrową redukcję szumów
  • BLC – zapobiega oślepieniu kamery silnym światłem skierowanym prosto w obiektyw.
  • Detekcja ruchu – wyzwala alarm w wypadku wykrycia ruchu.
  • ROI – polepsza obraz w interesujących nas obszarach.

Kamery do wewnętrznego monitoringu domu

Do monitoringu domu we wnętrzach warto sięgnąć po kamery IT. Jest tak z uwagi na wysoki koszt systemów monitoringu domu typu przemysłowego. Poza tym monitoring domu oparty na kamerach typu IT to gwarancja prostej instalacji i obsługi. Istotny element wyboru monitoringu domu w jego wnętrzu jest wybór pomiędzy kamerą łączącą się za pomocą Wi-Fi lub tę zasilaną przewodem do przesyłu danych. Jeżeli szukasz prostych rozwiązań zalecany jest wybór kamery wykorzystujące połączenie WiFi.

Takie kamery jako element monitoringu domu to także prosty montaż i możliwość umieszczenia ich niemal w dowolnym miejscu lub zmiany miejsca, w którym zostały umieszczone. 

Monitoring domu – analogowy (AHD)

Jeżeli twój dom lub posesja mająca dużą powierzchnię warto abyś zastanowił się czy analogowy monitoring domu nie będzie rozwiązaniem właściwym dla ciebie. Monitoring domu – analogowy, to doskonała jakość obrazu oraz przesył obrazu na duże odległości za pomocą kabla koncentrycznego. Przydatnym rozwiązaniem monitoringu domu działającego w systemie analogowym może okazać się wyposażenie kamer w oświetlacze podczerwieni IR LED. Wpływają one doskonale na poprawę obrazu w porze nocnej. Analogowy monitoring domu to także niezakłócony opóźnieniem przesył obrazu na ścieżce kamera – wyświetlacz. Rodzaj obiektywu będzie miał natomiast wpływ na kąt widzenia kamery. Warto o tym pamiętać. W tej opcji stosunek cena-jakość wypada wyjątkowo atrakcyjnie. 

Kamery do monitoringu domu – internetowe (IP)

Dzięki kamerom IP będziesz mógł śledzić w czasie rzeczywistym to co dzieje się w twoim domu lub na zewnątrz. Otrzymasz również powiadomienie w przypadku próby włamania. Podstawową cechą kamery do monitoringu domu opartych na technologii IP jest połączenie funkcji kamery analogowej i komputera. Kamera przechwytuje obraz na żywo i przesyła go za pomocą sieci. Tego typu kamery znajdują przede wszystkim zastosowanie w monitoringu sklepów, hal produkcyjnych lub pomieszczeń biurowych. To ważny element monitoringu tych miejsc, w których chcemy widzieć to, co dzieje się na bieżąco. Ten typ kamer sprawdza się również świetnie w monitoringu domu. W zależności od swoich potrzeb możesz wybrać kamery kopułkowe, tubowe lub obrotowe. Wszystkie nadają się do monitoringu domu. 

Zestawy do monitoringu domu

Dobrym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na analizowanie niezbędnych elementów monitoringu domu są zestawy do monitoringu. Dlaczego zestaw do monitoringu domu to dobre rozwiązanie? Odpowiedź jest prosta. W przypadku instalacji kamer monitoringu domu niezwykle ważna jest konfiguracja systemu. Polega ona na połączeniu ze sobą poszczególnych elementów systemu. Tylko wtedy monitoring działał będzie bez zarzutu. Zestawy kamer do monitoringu domu zapewniają niezbędne elementy oraz akcesoria montażowe, które zagwarantują, że po podłączeniu wszystko będzie funkcjonowało poprawnie. Jeżeli jesteś gadżeciarzem i szybko się nudzisz musisz wiedzieć, że zestawy kamer do monitoringu domu mogą być rozbudowywane. Możesz też samodzielnie dobrać najlepsze akcesoria takie jak: kable, wtyki, złącza, ale też zasilacz, sprzęt sieciowy czy dysk twardy. Wszystko po to, żeby skompletować idealny zestaw do monitoringu domu. 

Skuteczne zabezpieczenie domu lub mieszkania to priorytet. Szeroka oferta kamer do monitoringu domu pozwala dokonać wyboru dotyczącego rozwiązań i technologii, które zamierzamy zastosować. Należy pamiętać jedynie, że zakupiony przez nas sprzęt powinien być odpowiednio dostosowany do naszych potrzeb i celów, którym kamery do monitoringu domu mają służyć.