Zestaw Inteligentnego Domu

Zestaw Inteligentny Dom to dobre rozwiązanie dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze Smart Home. Możliwość zbudowania systemu Smart Home to samodzielnie skompletowanie urządzeń lub skorzystanie z gotowego zestawu inteligentnego domu. To pierwsze rozwiązania wymaga uważnego sprawdzenia, czy wszystkie zestawione ze sobą urządzenia są kompatybilne. W przeciwnym razie do ich obsługi potrzebna będzie nie jedna, a kilka aplikacji. W przypadku, kiedy polegać będziemy na gotowym zestawie inteligentnego domu mamy gwarancję, że każde urządzenie wchodzące do zestawu jest kompatybilne z pozostałymi, a do obsługi i zarządzania zestawem inteligentnego domu wykorzystywać będziemy wyłącznie jedną aplikację. 

Na wstępie definicja. Zestaw inteligentny dom to w najprostszym ujęciu grupa powiazanych ze sobą innowacyjnych urządzeń, które umożliwiają zautomatyzowanie kluczowych elementów funkcjonowania naszego domu lub mieszkania. 

Urządzenia wchodzące w zestaw inteligentnego domu to najczęściej wiele sprzętów elektronicznych, które mają odtąd funkcjonować w formie zintegrowanej sieci oraz komunikować się ze sobą i aplikacją służącą do sterowania zestawem. W telegraficznym skrócie zestaw inteligentnego domu pozwala kierować oświetleniem, systemem alarmowym, bramą wjazdową i garażową, temperaturą (ogrzewaniem), stanem powietrza. Umożliwiają to stanowiące składową zestawu inteligentnego domu czujniki, lampy, kamery i gniazdka. Aby wszystko działało bez zarzutu zestaw musi posiadać centralę Smart Home integrującą działania całości systemu. Teraz każde z urządzeń oraz cały zestaw mogą być programowane zgodnie z potrzebami i wymaganiami domowników.

Jak już zostało tutaj powiedziane zestaw inteligentnego domu jest zarządzany za pośrednictwem aplikacji działającej z poziomu urządzenia mobilnego (laptop. telefon). Aplikacja jest prosta w obsłudze i pochodzi najczęściej od producenta urządzeń. Pozwala ona w pełni kontrolować to, co dzieje się w ramach zestawu inteligentnego domu z dowolnego miejsca na świecie. 

Na koniec należałoby wspomnieć o tym, że zestaw inteligentnego domu bez kłopotów zainstalujemy w domu lub mieszkaniu samodzielnie. Poza tym zestawy pracujące w systemie ZigBee zapewnią współpracę urządzeń wchodzących w skład systemu nawet wtedy, kiedy pochodzą one od różnych producentów. Dzięki temu osoby nie posiadające specjalnej wiedzy na temat działania i funkcjonowania zestawów inteligentnego domu mogą te zestawy dowolnie i bez obaw rozbudowywać odpowiednio do swoich potrzeb.