System Smart Home

Najprostsza z definicji systemu Smart Home brzmi: Smart Home to zbiór zintegrowanych, działających w ramach systemu urządzeń.

Urządzenia w system Smart Home możesz włączać dowolnie w zależności od swoich potrzeb oraz możliwości sprzętowych. Systemy Smart Home mogą funkcjonować w oparciu o skompletowane pojedyncze urządzenia lub w ramach zestawów Smart Home. Druga opcja jest bardziej bezpieczna dla osób, które nie mają czasu lub ochoty zastanawiać się, czy urządzenia, które zamierzają włączyć do systemu pozostają ze sobą kompatybilne. 

Producenci urządzeń wykorzystywanych w systemach Smart Home zadbali o to, żeby konfiguracja sprzętu była prosta i intuicyjna. Interfejs jest prosty i przejrzysty. Systemem Smart Home najczęściej sterujemy z poziomy aplikacji na smartfonie lub innym urządzeniu mobilnym (np. tablet). System Smart Home posiada możliwość przystosowania go do twojego rytmu dnia, indywidualnych potrzeb i upodobań. 

Możemy wyróżnić: przewodowe systemy Smart Home – wykorzystują przewody internetowe RJ-45, przełączniki switch oraz stacje NAS; bezprzewodowe systemy Smart Home – kontrolowane są za pośrednictwem łącza Wi-Fi, Bluetooth, BLE, Zigbee itd.

Wybór systemu Smart Home – na co zwrócić uwagę?

Dokonując wyboru systemu Smart Home powinieneś zwrócić uwagę w szczególności na to gdzie system ma zostać zainstalowany. 

Jeśli tym miejscem jest nowy dom lub mieszkanie, możesz wykorzystać system przewodowy, ponieważ na tym etapie okablowanie i przewody można estetycznie ukryć pod tynkiem lub w ścianach. Wiąże się to niestety z koniecznością rozstania się z częścią systemu w przypadku przeprowadzki lub sprzedaży domu/mieszkania.

Jeżeli system ma być wykorzystywany w istniejących już mieszkaniach lub budynkach, które nabywamy po poprzednich właścicielach warto skorzystać z systemu bezprzewodowego. Bezprzewodowy system Smart Home wykorzystuje łącze Wi-Fi, Bluetooth, BLE lub Zigbee itp. Nie wiąże się to z koniecznością wprowadzania zmian w strukturze pomieszczeń (np. kucie ścian w celu umieszczenia w nich przewodów systemu). 

Wybór odpowiedniego systemy Smart Home zależy od tego gdzie ma być wykorzystywany. Jeżeli akurat budujesz dom lub wprowadzasz się do nowego budynku możesz skorzystać z przewodowego systemy Smart Home. Istnieje wtedy możliwość ukrycia większości instalacji pod tynkiem lub po prostu w ścianach budynku. Wiąże się to niestety z ograniczeniem ewentualnej rozbudowy systemu oraz z koniecznością rozstania się z większością systemu Smart Home w przypadku sprzedaży domu lub zmiany mieszkania. System bezprzewodowy możesz również niemal bez ograniczeń modyfikować. Jest też łatwiejszy w transporcie w przypadku zmiany miejsca zamieszkania.

Sterowanie systemem Smart Home

Problem sterowanie systemem Smart Home to przede wszystkim problem integralności systemu oraz kompatybilności poszczególnych jego części. I tak, jeżeli nie korzystasz z gotowego zestawu systemu Smart Home, zwróć uwagę, czy poszczególne urządzenia pochodzą od tego samego producenta. Większość producentów oferuje dla swoich urządzeń dedykowane im aplikacje. Zatem jeśli twój system Smart Home korzysta z urządzeń pochodzących od różnych producentów może okazać się koniecznym poruszanie się pomiędzy aplikacjami, a to nie należy do rozwiązań wygodnych. Część producentów dba w takich wypadkach aby produkowane przez nich urządzenia były kompatybilne z większymi systemami takimi jak np. IFTTT, ale nie jest to regułą. 

Elementy Systemu Smart Home – co wybrać?

System Smart Home to zbiór dowolnie zestawionych ze sobą elementów. Ich wybór podyktowany jest każdorazowo indywidualną potrzebą lub twoimi możliwościami finansowymi i twoją wyobraźnią.

Na system Smart Home składać mogą się następujące urządzenia:

  • kamery IT – posiadają możliwość rejestrowania obrazu oraz obserwowania tego, co w czasie rzeczywistym dzieje się w pomieszczeniach. Część z kamer posiada dwukierunkowy dźwięk pozwalający na komunikowanie się z osobami znajdującymi w twoim domu lub mieszkaniu podczas twojej nieobecności
  • żarówki – dzięki inteligentnym żarówkom będziesz w stanie stworzyć odpowiedni nastrój ale też wpływać na oszczędne zużycie energii
  • taśmy LED – to elastyczne źródła światła, które możesz przymocować w dowolnych miejscach
  • inteligentne lampy biurkowe – pozwala dostosować barwę i moc oświetlenia do twoich aktualnych potrzeb
  • inteligentne lampki nocne – mogą stanowić stylowy dodatek, a także wpływać na twój komfort snu odpowiednio dobierając barwę i natężenie światła
  • czujnik temperatury i wilgotności – mierzy temperaturę, jakość powietrza ale również poziom hałasu.

 

O coraz większej popularności systemów Smart Home przesądza ich funkcjonalność oraz możliwości, które stwarzają nie tylko w zakresie komfortu i wygody ale również w zakresie generowania oszczędności zużycia energii elektrycznej.